Masaż stóp
Strona Główna

Refleksoterapia, Refleksologia – masaż stóp

Dzisiejszy wpis chciałem poświęcić na omówienie tematu: masaż stóp lub refleksologia albo inaczej mówiąc refleksoterapia.

Najważniejsze pytanie: czy pomaga? Czy jest przyjemny? Czy masaż stóp można nazwać refleksoterapią? Na te wszystkie pytania i wiele innych postaram się odpowiedzieć. Zarówno ze strony terapeuty jaki i osoby która chętnie korzysta i testuje. Zapraszam do czytania.

Refleksologia stóp
Masaż stóp z refleksoterapią fot.Obraz andreas160578 z Pixabay

Co to jest refleksoterapia?

Refleksoterapie można zaliczyć do medycyny alternatywnej. Polega na uciskaniu odpowiednich stref stóp, rąk lub twarzy które są odpowiedzialne za organy i poszczególne części ciała. Może wspomagać sam proces leczenia i nie jest metodą inwazyjną.

W swojej karierze udało mi się zrobić setki, tysiące takich masaży. Z moich obserwacji wynika, że poprzez odpowiedni rytm i kolejność ruchów można wprowadzić organizm w stan totalnego odprężenia lub można tutaj mówić o ASMR

Wpływ na ciało

W bardzo dużej ilości przypadków udało mi się odczytać ze stóp co dolega mojemu gościowi. Z własnego doświadczenia mogę opowiedzieć taką historię jaki wpływ masaż stóp może mieć na organizm. Pewien Pan miał nowotwór tarczycy. Została ona wycięta, a on zażywał silne leki, które nie pozwalały mu zasnąć głębokim snem. Trafił na pobyt do jednego z hoteli w którym pracowałem i zamówił refleksologie. Podczas masażu udało mu się zasnąć i odprężyć. Na tyle pozytywnie wpłynęło to na niego, że poprosił żonę aby zrobiła szkolenie z takiego masażu. To jest tylko przykład z mojej własnej autopsji. Słyszałem wiele innych historii jak może pomóc taka refleksoterapia.

Jedno jest pewne taki masaż jest prawie dla każdego ( nie stosuje u kobiet w ciąży, zły stan stóp itp ). W sprawie przeciwwskazań zachęcam do kontaktu z terapeutą lub lekarzem.

Co daje refleksoterapia?
Masaż Stóp fot. Obraz Klaus Hausmann z Pixabay

Jak wygląda refleksoterapia?

Bardzo dużo ludzi opowiada, że w Azji dostają strasznie mocne i bolesne masaże stóp. Moja opinia jest następująca: aby masaż był efektywny, a zarazem przyjemny musi być zawsze na granicy pomiędzy przyjemnością, a bólem. Każdy z nas ma inny próg bólu, dlatego ważne jest aby osoba wykonująca zabieg pytała i dostosowała się do reakcji osoby zabiegowanej. Ja preferuje wykonywać taki masaż w pozycji gdy pacjent leży wygodnie na plecach. Stosuje tutaj odpowiednie pozycje ułożeniowe odciążające odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Spotkałem się że niektórzy preferują wykonywać masaż gdy ktoś leży na brzuchu, ale uwierzcie mi nie jest to wygodne.

Refleksoterapia Jelenia góra i okolice
Refleksologia Stóp fot. Obraz Milius007 z Pixabay

Kiedy i jak wykonywać refleksologię?

Czy można samemu wykonać taki masaż?? Myślę że spokojnie jest to możliwe poprzez samodzielne uciskanie punktów. Można też ewentualnie stawać na wszelakiego rodzaju matach lub masażerach. Lecz efekt nie będzie taki sam, jak w przypadku masażu manualnego.

W przypadku takich terapii znakomicie jest to połączyć z urlopem, gdzie spokojnie możemy się odprężyć i oddać relaksowi. Lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie dnia codziennego wyrwać się na 30-40 min na zabieg.

Jak długo powinien trwać taki masaż?? Ja osobiście preferuje 40 min. Zarówno jako osoba która wykonuje masaże jak i je otrzymuje, myślę, że jest to odpowiedni czas, który nie obejmuje kąpieli stóp tylko sam „czysty” masaż.

Agroturystyka z masażem
Refleksoterapia stóp fot. Obraz ElisaRiva z Pixabay

Reakcja po masażu

Jakie reakcje mogą nastąpić po masażu? Każdy z nas jest inny i będzie odczuwał to inaczej. Z reakcjami jakimi się spotkałem to: pobudzenie, odprężenie, częstsze wizyty w toalecie ( w przypadku gdy jelita są przyblokowane lub po prostu zwykły proces oczyszczania ), większy apetyt itp. Lecz tak jak wspomniałem wyżej reakcja może być różna, najważniejsze, że najczęściej są to bardzo pozytywne objawy.

Pozdrawiam

D. Hotel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *