Gabinet do masażu wystrój
Plan Relax,  Strona Główna

Gabinet Masażu – jak powinnien wyglądać

Gabinet masażu: jak powinien wyglądać? Co jest ważne w względach praktycznych? Jakie role powinien spełniać? Co zrobić aby był funkcjonalny? Te wszystkie pytania zadaje sobie inwestor, masażysta czy fizjoterapeuta. Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać tu niektóre wątpliwości.

Jak wyposażyć gabinet do masażu
Jak urządzić gabinet do masażu
fot. www.stanglwirt.com

My pracując w różnych hotelach i w różnych gabinetach, mieliśmy okazję doświadczyć zarówno zalet jak i wad miejsc.

Jak powinien wyglądać gabinet masażu?

Powinien być na tyle duży aby zmieściło się łóżko do masażu wraz z całym osprzętem. A także gdy klient/gość leży już na łóżku powinniśmy mieć swobodny dostęp do jego stóp ( refleksologia). Od strony głowy musi być miejsce aby wykonać np. masaż twarzy lub wyciągnąć ręce klienta do ćwiczeń.

Gabinet do masażu
Plan relax
fot.www.hotel-jagdhof.at

Oświetlenie

Najlepiej gdy jest możliwość zapewnienia światła dziennego. Jest to niezwykle ważne dla terapeuty i dla gościa. Ja pracując w miejscu gdzie nie było okien, byłem podwójnie zmęczony.  Dodatkowo okna ograniczają poczucie klaustrofobii, goście reagują lepiej na takie pomieszczenia. Poza tym nasze przepisy mówią, że musi być  15% powierzchni okien w stosunku do podłogi. Jeśli tego nie ma światło musi mieć ok 150 luksów.

Mało osób zwraca uwagę przy wyposażeniu gabinetu na światło. Zrobione ze smakiem i nowymi trendami pozwoli, aby klient poczuł się wyjątkowo (pierwsze wrażenie robi się tylko raz, oczywiście najważniejszą rzeczą jest usługa : D lecz wszystko może współgrać ).

Ogrzewanie

Unikałbym ogrzewania podłogowego w tym miejscu. Na krótką chwilę dla gościa jest to przyjemne. Lecz dla terapeuty po 8 godzinach pracy (stania) na takiej podłodze zmęczenie daje o sobie znać podwójnie. Na rynku znajdziemy teraz wiele ładnych kaloryferów. Ewentualnie można je też zabudować. Alternatywą są inne rozwiązania jak np. ogrzewanie elektryczne w ścianach.

Urlop odstresowujący
Urlop regeneracyjny
fot. www.lanserhof.com

Co jest ważne w gabinecie do masażu?

Naszym zdaniem ( moim i mojej żony) przede wszystkim musi być multifunkcjonalny. Tzn. nie ograniczałbym takiego pokoju tylko do masażu. Z doświadczenia wiemy, że gdy można zrobić zabieg na twarz czy pielęgnacje ciała ( maski, peelingi) to można zarobić dużo więcej. A do tego potrzebny jest dodatkowy osprzęt, czyli 2 umywalki  i prysznic. Oraz oczywiście toaleta. Istotne jest posiadanie w gabinecie również wygodnego krzesła, najlepiej na kółkach.

Szafki najlepiej gdy znajdują się za głową oraz z boku łóżka. W przypadku zabiegu na twarz ułatwi to jego wykonanie, a podczas masażu będziemy mieli łatwiejszy dostęp do olei.

Często zapominamy też o jeszcze jednym istotnym aspekcie, a mianowicie o kąciku dla gościa. Musimy mieć w gabinecie miejsce z wieszakami oraz krzesłem, gdzie klient może się swobodnie rozebrać.

Gabinet do masażu wystrój
Gabinet do masażu w hotelu spa
fot. wwwchalet-n.com

Wystrój

Wystrój gabinetu do masażu zależy od preferencji. Ja na przykład preferuje drewniane podłogi: dodają ciepła, gdy pracujesz boso jest to naprawdę przyjemne. Według przepisów powierzchnia która jest na podłodze musi być łatwo zmywalna więc najpraktyczniejsza będzie glazura, linoleum czy beton strukturalny. Ja w tym przypadku w obrębie stołu do masażu wybieram świadomie drewno ( moja subiektywna opinia ).

Łóżko do masażu

Łóżko do masażu w gabinecie to najważniejsza rzecz. Jeśli planujesz wielofunkcyjność musisz zainwestować więcej w łóżko elektryczne z regulacją 3 poziomową. Łóżko musi mieć podłokietniki obok otworu na twarz (głowę), mówię to z doświadczenia. Chcąc opracować dobrze partie karku potrzebujesz podłokietników. Dodatkowo regulacja elektryczna wysokości łóżka wpływa na komfort pracy terapeuty.

Patrząc na wygodę gościa/klienta podkłady zarówno pod ciało jak i twarz powinny być materiałowe ( wysoko jakościowa bawełna). Są one o wiele przyjemniejsze i komfortowe dla osoby, która leży. A po zabiegu można je prać w wysokich temperaturach, dzięki czemu zawsze będą czyste.

Temperatura

Tutaj ciężko ocenić gdzie będzie optymalna granica ciepła. Często dla pracującego terapeuty będzie za gorąco, a dla leżącego klienta dalej zbyt zimno. Dlatego warto na wyposażeniu mieć koc, którym w razie potrzeby przykryjemy gościa.

Dodatki

Na zdjęciach w artykule są też wanny. Nie jest to dobre rozwiązanie ponieważ po takiej kąpieli w gabinecie jest jak w saunie parowej. Efekt wizualny jest piękny ale osobiście polecam prysznic.

Czy świeczki w gabinecie są potrzebne? W dzień gdy jest jasno za bardzo nie widać różnicy. Po zmroku masaże czy zabiegi kosmetyczne będą dla klienta, w towarzystwie świec, jeszcze bardziej odprężające.

Zapach panujący w gabinecie powinien być przyjemny. Najlepiej gdy pracujesz na dobrych olejach do masażu o lekkiej nucie zapachowej, albo wybierz dla siebie dominujący ( charakterystyczny) zapach. Polecam jednak delikatne nuty, ponieważ nie każdy lubi intensywne zapachy.

Uniwersalny gabinet masażu
Pokój do masażu
fot. www.forsthofalm.com

Zadbaj także o widok gościa gdy leży na brzuchu. Nie musi się patrzeć w podłogę. Postaraj się położyć w tym miejscu np. misę z ozdobami lub kwiatami.

Wydaje mi się, że wyczerpałem temat. Gdybyście mieli jednak pytania, zapraszam do komentowania.

pozdrawiam

Dr Hotel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *