Ciekawe miejsca turystyczne i obiekty,  Plan Relax,  Strona Główna

Drewniana Elewacja – dom z drewna

Drewniana elewacja czyli tym razem tak trochę inaczej. Czy drewniana elewacja na budynku jest praktyczna, czy jest modna, czy starzeje się godnie. I dlaczego pisze akurat o drewnianym domu i elewacji? O tym dowiecie się kiedy uda wam się przetrwać do końca wpisu 😉

Stare drewno na elewacji
Stare drewno na elewacji

Odkąd z żoną wyjechaliśmy za granice naszego kraju widzieliśmy w Austrii czy Szwajcarii wszech obecne drewno. Nie ukrywam, że wtedy przepadłem. Od zawsze jestem miłośnikiem drewna w każdej postaci i uważam, że drewno zawsze będzie i pozostanie ponadczasowe.

Czy drewniana elewacja jest modna?

Myślę, że jest to pytanie retoryczne, a w szczególności dla miłośników tego materiału. Oczywiście są wyjątki np. gdy deska jest pomalowana okropnym impregnatem o kolorze który do niczego nie jest podobny: nie nadaje charakteru budynkowi ani nie pozostawi drewna w swojej kolorystyce. Kiedyś robiłem z ojcem stół na taras. Konstrukcję pomalowałem na czarno, a lipowe deski na blacie chciałem pomalować impregnatem który miał być kolorem „dąb”. Później żałowałem że nie zrobiłem próby, a na domiar złego okazało się że farba zaczęła schodzić. Wniosek z mojej głupoty płynął taki, że stwierdziłem, że już nigdy nie będę próbował by jakiś materiał przypominał ten którym nie jest. Dlatego teraz zawsze staram się impregnować drewno lazurami albo olejami i pozostawić go naturze. Osobiście preferuje modrzew na elewacji albo jako konstrukcje budynku.

Drewniana elewacja inspiracje
Drewniana elewacja inspiracje

Czy drewno na budynku jest praktyczne?

Już od dawien dawna ludzie używali tego budulca do stawiania domostw. Materiał ten jest ogólnodostępny, do tego jeżeli pojawią się jakieś mankamenty zawsze można zeszlifować i odnowić. Drewno jest higroskopijne, tzn. przyjmuje i oddaje wilgoć, dzięki czemu bardzo korzystnie wpływa na mikroklimat w domu. Oczywiście należy pamiętać o właściwej konserwacji i pielęgnacji, a wtedy pozwoli nam się cieszyć swoim widokiem przez wiele lat.

Stary drewniany dom
Stary drewniany dom

Dlaczego ja zdecydowałbym się na drewniany dom, albo elewacje?

Nie wiem czy kiedykolwiek mieliście okazje przebywać np. na drewnianym tarasie w upalny dzień??? Po pierwsze można normalnie dotknąć deski ( drewno-izolator), czyli nie poparzycie rąk. Po drugie ten zapach….👌 Wygląd. I tutaj obojętnie czy mówimy o nowej elewacji czy starej, ja uwielbiam modrzew, ponieważ deski nowe są pięknego koloru, a z czasem szarzeją, dzięki czemu mają charakterystyczny wygląd.

Deska drewniana na budynku
Deska drewniana na budynku

O czym trzeba pamiętać decydując się na drewno w domu albo na dom?

  • Deski-drewno musi być wysuszone. Najlepiej po suszarni komorowej, wtedy mamy pewność, że taki materiał będzie wolny od wszelkiego rodzaju pleśni czy insektów
  • Ja osobiście zawsze bym zakonserwował taki budulec
  • Pielęgnacja: drewno trzeba raz na 3-5 lat odnawiać, olejować, konserwoawać
Jak ozdobić drewniany dom
Jak ozdobić drewniany dom

Dlaczego pisze akurat ten wpis? Chciałbym zrealizować taki projekt w którym połączeniem będzie wypoczynek w „zdrowym” domu z właściwą regeneracją i snem. Wiem takich obiektów jest w Polsce bardzo dużo. Lecz mało kto naprawdę koncentruje się na wygodzie snu. Dzisiaj liczy się głównie design ( który oczywiście też jest istotny ), a na względy praktyczne mało zwraca się uwagę. I nie mówię tutaj o wygodnym łóżku, bo to jest punkt „must have” we wszystkich miejscach, bynajmniej tak powinno być. Poza tym niektóre gatunki drzew przerabiane na drewno potrafią fantastycznie wpływać na obniżenie częstości bicia serca, przez co nasz sen jest spokojniejszy głębszy i pełniejszy.

Drewniane deski na elewacji
Drewniane deski na elewacji

Już nie wspomnę o jakości usług spa, a konkretnie masażu. Mam okazje pracować w różnych miejscach i widzę jak terapeuci pracują. Jest to praca na pół gwizdka, aby tylko zrobić swoje. Tak samo podróżując chętnie korzystam z usług spa i wellness i tutaj też nie ma rewelacji. Lecz tam gdzie człowiek został należycie obsłużony wraca z przyjemnością.

Dom cały w drewnie - łupek drewniany na elewacji
Dom cały w drewnie – łupek drewniany na elewacji

Także obserwujcie jak nam będzie szło, czy się uda…. czas pokaże.

Ja wybieram drewno !!!!!

Pozdrawiam K.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *