Plan Relax
Plan Relax,  Strona Główna

ASMR – zjawisko, masaż, plan relaks

Zjawisko ASMR doskonale opisuje definicja znaleziona na wikipedii. Dlatego ją tutaj ją skopiuję. Następnie wyjaśnimy co oznacza właściwie w praktyce? Kiedy można osiągnąć ten stan? I co on dokładnie nam przynosi?

Urlop bez stresu fot.www.andreus-resort.it.

ASMR


(Autonomous Sensory Meridian Response, samoistna odpowiedź meridianów czuciowych) – zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarach ludzkiego ciała. Zjawisko to może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. ( źródło wikipedia)

Zjawisko ASMR
ASMR co to znaczy? fot.www.andreus-resort.it.

Co oznacza ASMR w praktyce?

Mieliście kiedyś przyjemność dostać masaż i raz po raz przechodziła wam przez plecy i głowę „gęsia skórka”? A zaraz potem zasypialiście, pomimo że masaż był intensywny. Lub słuchaliście kiedyś takiej muzyki że mieliście uczucie że „odpływacie”? Albo zapach. Nieraz mamy uczucie że dany zapach wpływa na naszą świadomość. Ja wielokrotnie doznawałem takiego uczucia i życzę każdemu żeby wprowadzać swój umysł w taki stan przed snem.

Jestem zmęczony
Relaks i odpoczynek fot. www.andreus-resort.it.

Jak to działa?

Najlepsze jest to że nikt nie jest w stanie zbadać tego zjawiska, ponieważ nie ma jednego bodźca który wywołuje ten stan. Przypuszcza się że jest to połączenie co najmniej 2 składowych: wzrok-słuch, słuch-dotyk, dotyk-wzrok, dotyk-węch itd. Lecz jakbym to opisał to własnymi słowami: dla mnie jest to stan w którym mój umysł jest leniwy i bezwładny zarazem, a przez ciało przebiegają dreszcze, oczywiście wszystko w pozytywnych aspektach.

Teraz bardzo często spotyka się filmy z nagraniami masażu głowy czy twarzy, wizyty u fryzjera itp. Jest to zjawisko dokładnie nie zbadane i czeka na wiele wyjaśnień i może to na razie jest piękne, że nie mamy wpływu na to.

zjawisko ASMR
Masaż głowy, twarzy i karku fot.www.andreus-resort.it.

Gdzie można spotkać/szukać/dostać ASMR ?

Odpowiedzi jest wiele: masaż głowy, twarzy, pleców, stóp, dłoni. Wizyta u fryzjera. Filharmonia. Specyficzne bodźce słuchowe i zapachowe. Medytacja. Natura. Szeptanie i wiele innych próbujcie i dajcie znać w komentarzach co na was wpływa.

Domek na wsi z lawendą
Domek na wsi z lawendą fot. www.priesteregg.at

Na co wpływa zjawisko ASMR?

Zjawisko wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Odpręża i relaksuje. Myślę że najlepszym rozwiązaniem było by połączenie z regeneracją na urlopie.

Gdy nasz umysł i ciało mają okazję do odpoczynku, nasz organizm staje się bardziej podatny na wszelakiego typu impulsy czuciowe i duchowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *